Raamat "Planeedi pärijad"

„Planeedi pärijad. Väljasuremise ajastu lokkav loodus“

Chris D. Thomas

Ökoloog ja evolutsioonibioloog Chris D. Thomas (1959) käsitleb raamatus keskkonnamuutusi intrigeeriva nurga alt. Ta toob välja, et inimtegevuse negatiivse mõju kõrval leidub looduses ka üllatavalt palju positiivseid suundumusi. Lopsakate looduskirjelduste ja arvukate teadusuuringute toel tutvustab autor, kuidas paljud liigid tulevad vaatamata kliima soojenemisele ja maastike ümberkujundamisele väga hästi toime. Liigid tekivad, segunevad ja muudavad asukohta nii praegu kui ka tulevikus. Elusloodus kohaneb alati.

Kuidas aga kohaneb inimene, kes on samuti looduse osa? Ja miks võtame endale kohtuniku rolli otsustamaks, milline loodus olema peab, ega ole isegi selles järjekindlad?

Autor leiab, et ehkki põhjuseid inimtekkelise kliimamuutuse vähendamiseks on küllaga, ei peaks me bioloogilisi muutusi piirama ega püüdma planeeti nagu klaaskupli all muutumatuna säilitada. Elu Maal püsib tänu sellele, et elu Maal muutub. Ei ole vaja sekkuda lihtsalt sellepärast, et miski on teistmoodi kui seni. 

Raamatu autor soovitab, et iga kord, kui tunneme vajadust mingi bioloogilise muutuse vastu võidelda, peaksime endale esitama kolm küsimust. Esiteks – kas meie vaev oleks mõttekas ka paarisaja aasta perspektiivis? Kui ei, peame ette kaotatud lahingut. Teiseks – kas meie lapselapselaste lapselapselapsi häiriks olukorra muutus väga, arvestades, et nad ei tea, kuidas täpselt asi praegu on? Kui vastus on eitav, peame mõttetut lahingut. Ja kui muutus on vältimatu, nagu enamasti on, tuleks esitada ka kolmas küsimus: kuidas me saaksime maksimaalselt suurendada kasu, mida meie järeltulijad looduslikust maailmast ammutavad? Teiste sõnadega, kuidas edendada muutusi, mis võiks tulevikus inimesele soodsad olla, ja samas vältida liikide kadu, kes võiksid tulevikus praegu teadmata viisil oluliseks osutuda? 

Hind: 25.00€

Close modal

Logi sisse

või

Kontot veel ei ole?

Loo tasuta konto kohe